Vatana Dönüş

21 Aralık 2017

Kemal ÖZCAN.

Tarih ve Tabiat Vakfı, İstanbul, 2002.

Vatana Dönüş, Kırım Türklerinin Sürgünü ve Milli Mücadele Hareketi (1944-1991) adlı bu çalışmada, asırlardır yok edilmek istenen bir toplumun hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır.
Osmanlı Devleti’nin himayesi altında yaşayan Kırım Türklerinin Rus hakimiyeti altına girmesiyle birlikte (1783) sistemli bir şekilde ortadan kaldırma siyasetinin bir uzantısı olarak, Sovyetler Birliği zamanında topluca vatanlarından çıkarılarak sürgün edilmeleri bu kitapta konu edilmektedir.
Büyük oranda bugüne kadar yayınlanmamış Sovyet arşiv belgelerinden istifade edilerek hazırlanan eserde, Kırım Türklerinin İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman orduları ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle topraklarından sürülmeleri Alman ordularına karşı savaşan Kızıl Ordu ve Partizan birliklerinde yer alan Kırım Türklerinin durumu mevzu edilmektedir. Bu kitapta yok edilmek istenen bir milletin varolma kavgası bütün yönleriyle gözler önüne serilmektedir.


ISBN: 9756596112
284 Sayfa , Karton Kapak, 1. Hm. Kağıt, 16.5 x 23.5 cm.

Yorum Yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.