Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım

5 Ocak 2018

Kemal ÇAPRAZ.
Hazırlayan: Bayram AKCAN

KOCAV Yayınları, Ankara, 2016.
ISBN: 978-605-8359819
254 sayfa, 15x23cm.

16 Eylül 2008 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu henüz 44 yaşındayken hayatını kaybeden, Kırım Tatar halkı başta olmak üzere Türk devletleri ve halkları üzerine çalışmalar yapan Türk Dünyasının usta kalemi gazeteci yazar Kemal Çapraz’ın meslektaşları yeni bir kitabını hazırlayarak kitapseverlerle buluşturdu.
Hayattayken “Sürgünde Yeşeren Vatan KIRIM” isimli kitabını çıkartan Kemal Çapraz’ın vefatının ardından gazeteci dostu Bayram Akcan şimdi de Çapraz’ın arşivindeki çalışmaları gün ışığına çıkartarak ilk kez yayınlanan bilgi ve belgelerle “Kuzeydeki Yavru Vatan Kırım” isimli eserin KOCAV Yayınları’ndan çıkarılmasını sağladı. 254 sayfa olan kitabın ön kapağında Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar millî hareketinin canlı meşalesi Musa Mamut, büyük Kırım Tatar fikir adamı, eğitimci, yayıncı, yazar İsmail Bey Gaspıralı ve Kırım Halk Cumhuriyeti’nin ilk hükümet başkanı, ilk Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın organizatörlerinden, Kırım, Litvanya, Polonya ve Be-larus Müftüsü Noman Çelebicihan ve Kemal Çapraz’ın resimleri bulunuyor
Kitabın arka kapağında Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kemal Çapraz hakkındaki şu sözlerine yer verilmiş: “Türk Dünyası’nın değerli insanı, aziz dostumuz, Kardeşim Kemal Çapraz’ın aramızdan ayrılmasına halen alışmış değilim. Alışmak da zor. Ama Allah’ın emri; insanlar doğacak ve ölecek. Her canlı bunu yaşayacak. Ancak insanlar, yaşarken yaptıkları ile anılacaklar. Arkasında da yaptıkları kalacak. Rahmetli Kemal kardeşim bir başka idi. O büyük Türk milletinin sadık evladı idi. Bazen canı pahasına, bazen ekmek parasını kaybetmek pahasına Türk’ün yaşadığı her bölgeye kalemi ile uzanmış, ideallerinden asla taviz vermemiştir. Cesur yürek Kemal Çapraz, Türk’ün yaşadığı her yerde, kalemi ile onların yanında oldu! Türklerin yaşadığı haksızlıklara korkmadan, çekinmeden kalemi ile destek verdi. Onlarla ağladı, onlarla güldü. Bu kısa sayılacak şerefli ömründe o kadar çok işler yaptı ki, herhalde, Türk Dünyası’nda mürekkebi dökülmemiş bölge kalmamıştır. Kemal Çapraz kardeşim bir başka idi, Kırım Türkleri için. Bir başka idi Kırım Kemal Çapraz için. Kırım Türkleri sürgünden vatanlarına döndükleri zaman ilk o gelmişti Türkiye’den gazeteci olarak Kırım’a. O zaman tanımıştım Kemal’i… İlk görmüştüm, gözyaşları süzülerek soru soran gazeteciyi… Bir daha hiç ayrılmadı bizden, her zaman bizimle oldu! Zaten Kırım ve Kırım Türkleri için yazdıkları ile hep bizimle olacak, ebediyete kadar. Türk Dünyası’nın eşsiz evladı, sevgili Kemal kardeşim! Bir kez daha sana Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhun şad, mekânın cennet olsun!”
Gazeteci Yazar Çapraz, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra yüksek lisansını aynı üniversitenin, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Kürsüsünde “Kırım Türk Basını ve İsmail Gaspıralı” üzerine yaptı. 1985’te fiili olarak gazeteciliğe başladı. Özellikle Kırım başta olmak üzere, Türk Dünyasını oluşturan Türk devletleri ve halkları üzerine yaptığı sürekli çalışmalarıyla tanındı. Türkiye, Orta Doğu, Kurultay, Türk Diplomatik gazeteleri yanında, Orkun, Tarih, Kardaşlık, Kırım’la ilgili dergi ve gazetelerde araştırma ve makaleleri yayınlandı. Sürgünde Yeşeren Vatan Kırım adlı telif eseri vardır. Çapraz, Basın Birliği Derneği’nin de kurucu başkanı ve Ufuk Ötesi yayınlarının sahibiydi. (QHA)

Yorum Yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.