Kırım’daki Kırım Tatar (Türk-İslâm) Mimarî Yadigârları

5 Ocak 2018

Hakan KIRIMLI, Nicole Kançal-FERRARI, Gökçe GÜNEL, İbraim ABDULLA, Nariman ABDÜLVAAP, Safiye EMİNOVA, Gülşen DİŞLİ

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Yayınları, Ankara, 2016.

ISBN: 978-975-19-65-00-4

880 sayfa

Kırım’da günümüzde ayakta kalabilen Kırım Tatar mimarî eserlerinin tam bir dökümünü vererek, bunları tek tek bütün yönleriyle ilmî olarak tanıtan Kırım’daki Kırım Tatar (Türk-İslâm) Mimarî Yadigârları adlı dev çalışma geçtiğimiz günlerde Ankara’da yayınlandı.
Bilkent Üniversitesi öğretim üyelerinden Hakan Kırımlı ile İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyelerinden Nicole Kançal-Ferrari’nin yönetimindeki Türkiye ve Kırım’dan karma bir akademik heyet tarafından kaleme alınan kitap büyük boy 880 sayfadan oluşuyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından yayınlanan kitabın yazarları Hakan Kırımlı, Nicole Kançal-Ferrari, Gökçe Günel, Nariman Abdülvaap, merhum İbraim Abdulla, Safiye Eminova ve Gülşen Dişli.
Kitap beş yılı aşkın yoğun bir çalışma ve araştırmanın ürünü olarak hazırlandı. Eserde Kırım’da günümüze ulaşabilmiş istisnasız her bir Kırım Tatar eserinin geçmişteki ve bugünkü resimleri sunularak detaylı olarak hikâyesinin verilmesi amaçlandı. Bunun için Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden hemen öncesine kadar yarımadanın her noktasında saha çalışması yürütüldü, Kırım ve Osmanlı arşivlerinde yoğun ve titiz bir tarama gerçekleştirildi ve binlerce kare fotoğraf çekildi. Bu fotoğraflardan 1000’den fazlası kitapta yer almaktadır. Kitapta bilinen mimarlık eserleri bilinmeyen yönleriyle tanıtılırken, hiç bilinmeyen bazı eserler ilk defa bilim dünyasına sunulmuş, yaygın birçok yanlış bilgi de düzeltilmiştir. Kitap Altın Orda, Kırım Hanlığı ve Çarlık Rusyası devirlerinde inşa edilmiş eserleri kapsamaktadır.
Kırım’daki Kırım Tatar (Türk-İslâm) Mimarî Yadigârları kitabının İngilizce, Rusça ve Kırım Tatarca olarak da yayınlanması öngörülüyor. Çalışmaya büyük katkıları olan ve yayın süreci içinde vefat eden değerli Kırım Tatar bilim adamı İbraim Abdulla’nın hatırasına ithaf edilen kitap, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan temin edilebilir.

Yorum Yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.