Kırım Türküleri – Yaşamdan Müziğe Yansımalar

5 Ocak 2018

Op. Dr. Yalkın BEKTÖRE
Türk Dünyası Vakfı, Eskişehir, 2014.
ISBN: 978-605-149-537-8, 224 sf.
“Bu güne kadar Kırım Müziğini, tanıtan notalarıyla birlikte ele alan bir eserin yokluğu hep hissedildi. Bu eksikliğin giderilmesinde, Dr. Yalkın Bektöre, bu çok kıymetli eseriyle ilk ve çok önemli bir adımı atmış oluyor. Bu eserin ilk olmasının yanında Dr. Yalkın Bektöre’nin bu konudaki uzun yıllara dayanan birikimi ve yetkinliği de bu çalışmaya ayrı bir kıymet kazandırmaktadır. Çünkü o Kırım Türk halk müziğinin ve folklorunun canlı yaşandığı bir evde doğdu. Babası rahmetli Emin Bektöre, bizlerinde çok şey öğrendiği, Türkiye’de özellikle Eskişehir’de Kırım Halk folklorunun tanınmasının öncülerindendi. Keza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllarından itibaren, Ankara Kırım Derneği’nde rahmetli Halil Haksal, Habib Seferoğlu, Şahin İşiner, İstanbul Kırım Derneğinde Bilal Menakay gibi çok kıymetli insanlarımızdan aldığı eğitim ve bilgiler onun Kırım Türk Halk müziğinin inceliklerini, hikâyelerini öğ-renmesine büyük katkı sağlamıştır. Dr. Bektöre, eserinin sonunda yer alan Anılardan Kareler bölümünde kendisine katkıda bulunan bu kıymetli insanlarımıza, Kırım Türk Halk Müziğini Anadolu’ya taşıyan, yaşatan katkıda bulunan değerli şahsiyetlerimizin bir kısmına ve fotoğraflarına yer vererek, hem eserini kıymetlendirmiş hem de kadirşinaslık göstermiştir. Yılların araştırma ve birikimine dayanan ve SSCB’nin dağılmasından sonra Kırım’daki birbirinden değerli müzik insanlarımızla ve diğer çalışmalarla, kaynak eser ve kişilerle olgunlaşan “Kırım Türküleri, Yaşamdan Müziğe Yansımalar” eseri, bizleri hem notalarıyla hem de hikâyeleriyle Kırım Türklerinin tarihinde, kültürünün zenginliklerinde eşsiz bir yolculuğa götürüyor.”
Kitap 1) Kırım türkülerinde Rus zulmünün yankıları, 2) Kırım türkülerinde toy & düğün, 3). Kırım türkülerinde mizah, olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Geniş kapsamlı bir çalışma ve değişik bir konseptle hazırlanan kitap Türkiye’de nota ve sözleriyle otantik, anonim Kırım Tatar yırlarını içeren ilk yayındır.

Yorum Yapılmamış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.